Tina Jereb, univ. dipl. kom.,
specializantka integrativne psihoterapije


Nedelja, 29 Marec 2020 17:24

Moč Povezujoče igre z otrokom

father 342498 1280Otroci hrepenijo po občutku povezanosti s svojimi starši; z vsem srcem si želijo, da jih mama in oče vidita, razumeta in globoko občutita. Podobno si tudi sami iz dna srca želite, da bi z otroki gradili in vzdrževali povezane odnose. Pa čeprav je ta vaša želja resnično močna, se v vsakdanjem življenju razumljivo zgodi, da imate ogromno različnih obveznosti, odgovarjati morate seveda tudi na potrebe otrokovih sorojencev, zgodijo se stresni dnevi v službi, kdo v družini zboli, zapadete v več dni nenehnega hitenja … in otrokov občutek povezanosti z vami se izgubi.

pexels photo 551568

Ko otrok izziva, nalašč prestopa meje, se upira ali ne posluša … takrat nam naše znanje o vzgoji in postavljanju mej ne pomaga, če se v tistem trenutku – v poplavi lastnih čustev – ne zmoremo ustaviti in se pomiriti, preden se odzovemo na otrokovo vedenje.
 
Koliko se zmoremo v stresnih trenutkih pomiriti, je odvisno od več stvari: od našega temperamenta (ali smo po naravi bolj vzkipljivi), od trenutnega počutja in razpoloženja (težje se

pexels photo 286625Telesni dotik je ena od osnovnih človeških potreb, ki je prisotna skozi celo življenje. Še posebej pomembno je, da je dovolj zadovoljena v zgodnjem otroštvu. Zakaj dojenčki in otroci potrebujejo dovolj telesne bližine?
 
Strokovnjaki, ki se ukvarjajo z raziskovanjem telesnega dotika, ugotavljajo, da če otroci prejmejo dovolj ljubečih dotikov s strani staršev in drugih bližnjih oseb, z njimi zgradijo bližji, bolj povezan odnos, v katerem se počutijo ljubljene in varne. V

office 620823 640Verjetno na tem svetu ni osebe, ki ne bi vsaj sem in tja z nečim odlašala. Odlašanje nam lahko predstavlja le občasen mehanizem spoprijemanja z zahtevnimi nalogami, lahko pa preraste v trdovratno vedenjsko navado, ki nam dolgoročno v življenju prinese veliko stresa.

 

Za kaj pri odlašanju sploh gre? Običajno odlašamo z neko nalogo, ki jo moramo opraviti (npr. priprava nastopa pred skupino ljudi, dokončanje diplomske naloge …), ali pa s

 

girl 1641214 640Po načelih avtoritarne vzgoje moramo pri postavljanju mej otrokovemu vedenju uporabiti kaznovanje. Če otrok ne naredi tega, kar želimo, naj bi mu zagrozili npr. z odvzemom igrače ali pa ga poslali sedet na »odmor« (ang. time-out). Vendar kaznovanje otroke vedno navda z neprijetnimi čustvi in zato vedno ruši odnos med nami in otrokom. To, da se otrok s staršem ali drugimi skrbniki ne počuti povezanega, pa je eden glavnih vzrokov za otrokovo moteče vedenje.

 

 

cup of water 1031774 640Ste kdaj opazovali, kakšne misli namenjate sebi skozi dan? Nemalokrat si izrekamo stvari, ki se ne slišijo nič kaj prijazno: Kako sem lahko to naredila; Videti sem obupno; Zdaj mi gre pa še na jok; Ne bi smela tako čutiti; Kako sem lahko izrekel tako neumnost …

 

Si predstavljate, da bi vam dober prijatelj v stiski zaupal, da je partnerki rekel nekaj, kar jo je prizadelo. Bi mu odvrnili: »Kako si lahko izrekel tako neumnost?!« Zagotovo ne … verjetno bi iskali

 

 

beach 1128660 640Se vam je že kdaj zgodilo, da ste po stresnem dnevu v službi odšli na sprehod, da malo zamenjate okolje in se naužijete narave … Ko ste se vrnili domov, pa ste ugotovili, da komaj veste, kje ste hodili in kaj vas je obkrožalo? Ali pa ste želeli napisati elektronsko sporočilo, zato ste prižgali računalnik, 20 minut kasneje pa vas je spreletelo, da berete spletne novice, kar niti približno ni bil vaš namen?

 

 

country 937770 640S partnerjem se odločita, da bosta za vikend odšla od doma. Imata se lepo, čas preživljata v naravi, odpravita se na prijetno večerjo, počutite se sproščene in povezane. V nedeljo, preden odideta domov, pa imata konflikt, v katerem se počutite nerazumljene. Sčasoma zmoreta spet vzpostaviti stik, vendar v vas ostanejo neizražena čustva. Pride ponedeljkovo dopoldne. Kaj mislite, kateri spomini se bodo vračali? Tisti o sprehodih, večerji in vseh lepih trenutkih, ki ste jih s partnerjem doživeli med vikendom, ali o občutkih nerazumljenosti in jeze med

 

Sreda, 10 Februar 2016 11:36

Koliko smo si pomembni?

woman 1148923 640V odnosih z drugimi si večkrat delimo podoben pogled na svet, doživljamo podobna čustva, imamo podobne želje … Vendar pa se vsi ljudje – ne glede na to, kako blizu smo si – med seboj tudi razlikujemo. Zato v zdravih odnosih nujno prihaja tudi do nestrinjanja, drugačnega pogleda na situacijo, do različnih želja.

 

Vsi ljudje imamo tudi svoje meje. Nekatere meje so univerzalne, saj ščitijo našo osnovno telesno in psihično integriteto. Če bi nas nekdo npr. udaril ali začel na nas kričati, bi načeloma vsi to

moose 582123 640Mnogo otrok decembra obiščejo kar trije dobri možje: Miklavž, Božiček in dedek Mraz. Pa ti ne prinesejo daril samo domov, ampak tudi k babicam in dedkom ter k drugim sorodnikom, včasih pa otroke obiščejo tudi v mamini ali očetovi službi.

 

V zadnjem mesecu leta so tako otroci preplavljeni z različnimi željami in pričakovanji daril. Zato nas lahko ob otrokovem nesodelovanju hitro zanese, da jih opomnimo: »Miklavž te ves čas opazuje. Če ne boš priden, ti ne bo prinesel želenega darila.«

Ponedeljek, 08 Junij 2015 13:10

Kaj, če se zgodi ...

woman 407180 640Vsi ljudje v življenju kdaj pa kdaj občutimo strah, tesnobo ali zaskrbljenost. Ti občutki po eni strani igrajo pomembno, varovalno vlogo – opozarjajo nas na različne nevarnosti, ki se jim lahko izognemo, s tem pa poskrbimo za to, da se ohranjamo pri življenju. Če na primer ob deževnem vremenu vozimo po spolzki cesti in nas naenkrat začne zanašati, bomo zaradi strahu, da bi nas zaneslo s ceste, prilagodili hitrost vožnje razmeram na cesti in tako poskrbeli za svojo varnost in varnost drugih.


 

kako se odzvatiBarbara je mama dveinpolletnega sina Marka. Zadnje čase jo Markova vzgojiteljica večkrat opozori, da njen sin v vrtcu grize druge otroke. Mark je tudi Barbaro med igro že večkrat ugriznil in jo povlekel za lase. Ko je pred nekaj dnevi ugriznil tudi svojo osemmesečno sestrico, je Barbara iz strahu, da jo je poškodoval, in iz občutka nemoči, saj ne ve, kako naj ustavi to njegovo vedenje, zakričala nanj in ga poslala v njegovo sobo, v kateri naj bi razmislil, kaj je naredil narobe. Barbara se je, tako kot mnogi drugi starši in skrbniki otrok, srečala z malčkovim agresivnim vedenjem, na katerega ne ve, kako naj se odzove.

 

Psihoterapevtsko svetovanje
in izobraževanje,
Tina Jereb, s. p.

Telefon: 031 524 302
E-pošta: info@tinajereb.com



Aktualno

Facebook